Ogrzewanie piecem na pellet domku letniskowego
Rok 2020 zapisał się już jako rok wyjątkowy. Pandemia Covid-19 i skutki wywołane przez nią spowodowały liczne ograniczenia społeczne i gospodarcze. Wiele osób dostrzegło zalety własnej działki, niewielkiego domku. Ceny takich nieruchomości w ostatnim czasie mocno wzrosły, gdyż ich właściciele dostrzegli walory tego rozwiązania w czasie restrykcji podczas pandemii. Wielu z nas kontakt z przyrodą, cisza, spokój, możliwość odizolowania się od dużych skupisk ludzkich daje poczucie bezpieczeństwa.
Powoduje to, że wzrósł popyt również na domki letniskowe. Dotyczy to stawiania nowych konstrukcji, jak i remontowanie, przebudowywanie już istniejących, często będących w złym stanie technicznym.
Jednym z problemów przed którym stoi użytkownik domku letniskowego jest sprawa związana z ogrzewaniem. Często domki letniskowe znajdują się na obszarach będących nie w pełni uzbrojonych np. w sieć gazową. Tym samym konieczne jest zapewnienie ciepła z innego źródła. Wysoko ocenianą przez użytkowników jest ogrzewanie piecem na pellet.
To przyjazne środowisku ogrzewanie, zarazem tanie w eksploatacji, łatwe i nieangażujące czasowo w codziennej obsłudze urządzenia. Zalety pieców na pellet dostrzegli w Europie przede wszystkim Skandynawowie i Włosi. Walory pieców i kotłów na pellet od kilku lat dostrzeżono również w Polsce i ten segment rynku rozwija się u nas bardzo dynamicznie. Polska jest wiodącym producentem pelletu w Europie, a największym jego producentem w kraju jest Stelmet SA z Zielonej Góry, zaś pellet Lava i Olimp są uznaną, rozpoznawalną marką pelletu.
Bezdyskusyjnymi zaletami pieców na pellet są: efektywność, taniość eksploatacji, automatyczna praca przez wiele godzin, łatwość czyszczenia. Ze względu na różnorodność potrzeb klientów zwykło się klasyfikować piece na pellet na:
- piece nadmuchowe, które podczas pracy dmuchają gorącym powietrzem (zazwyczaj) z przodu,
- piece na pellet z dystrybucją gorącego powietrza, czyli piece z których istnieje możliwością rozprowadzenia ciepłego powietrza kanałami.
- piece na pellet z hermetyczną komorą spalania, który pozwala użytkować piec również w pomieszczeniach wyposażonych w rekuperację (wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła).
- piece na pellet z płaszczem wodnym, które mają zastosowanie w przypadku centralnego ogrzewania (co) i ciepłej wody użytkowej (cwu).
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog